Ким бути? 10 питань про роботу наступного десятиліття

Початок нового року – привід відкривати щось нове. «Освітній портал» покликаний допомогти вам орієнтуватися в усьому новому, що стосується сфери зайнятості. Ми пропонуємо заглянути не на рік, а на ціле десятиліття вперед. Дізнатись про майбутні тенденції можна у звіті «Прогноз навичок: тенденції та виклики до 2030 року» (2018), яке підготував «Європейський центр розвитку професійної підготовки» (Cedefop). Дослідження стосується держав Європейського Союзу, хоча окремі його висновки можуть бути застосовані й до України. У цьому матеріалі ми виокремили 10 важливих питань, на які можна отримати відповіді з тексту дослідження.

 1. Якими будуть демографічні й економічні тенденції в Європі?

FENDI bags are loved by fashionable women. In short cut lace front wig particular, the straps john krasinski wig of the StrapYou backpack, which painting sets for adult have been popular in the blogosphere for the last 1-2 years, should not be unknown. golden girls wig I rolex submariner o can’t wait for so many people to get together. Now this wave is also affecting FENDI’s classic Ceralia watches, and SKP’s Fendi marley twist wig store has caused richard mille rm 11 03 mclaren replica ‘anxiety’ in the afternoon to diamond hair stor see if there is how to make a troll wig food. Dressed backpack straps The new Cerraria straps you are looking at are inspired by the famous Fendi straps. Interchangeable straps with a double circle show a variety of feminine styles, how to make a wig with glu and the face of the watch is even fuller. Lafayette, designed by Karl Lagerfeld himself.

Помірне економічне зростання в країнах ЄС триватиме. У 2021 році, щоправда, зростання ВВП зазначених країн уповільниться до 1,4%. Потім щорічне зростання залишатиметься незмінним аж до 2030 року. Стабільний економічний розвиток у наших партнерів може стати основою для вироблення довготривалої стратегії України. З іншого боку європейська економіка потребуватиме робочих рук. У середньостроковій перспективі прогнозується, що загальна зайнятість зросте приблизно на 0,5% річних протягом 2020-25 років, а потім сповільниться, оскільки довгострокові демографічні тенденції стримуватимуть зростання. Найбільш відчутним скорочення населення й, відповідно, кількості працездатного населення буде в країнах Центральної та Східної Європи (Болгарія, Латвія та Литва). Серед країн, де відбуватиметься зниження зайнятості (через старіння або еміграцію) названо навіть Німеччину. Тому вітчизняним роботодавцям слід бути готовими і в майбутньому конкурувати за працівника.

2. На які професії зростатиме попит?

Передбачається значне зростання зайнятості для висококваліфікованих професій: менеджери, професіонали та асоційовані професіонали (особи, які забезпечують виконання завдань у сферах науки, інформації, управління). Водночас спостерігатиметься попит на менш кваліфіковані робочі місця, пов’язані зі сферами продажів, безпеки, прибирання, громадського харчування та догляду. Як можна зрозуміти з документа, значення матиме більше професія, аніж галузь економіки. Отже, розмір заробітку залежатиме від професії, яку ви здобули (управлінець, юрист), а не від галузевої специфіки (телекомунікації, торгівля).

3. У яких галузях очікується зростання кількості робочих місць?

Очікується, що сфери послуг стануть основними рушіями в зростанні зайнятості до 2030 року, тоді як зайнятість у промисловості знизиться. Юридичні та бухгалтерські (аудиторські) послуги, R&D (дослідження та розробки), реклама та маркетинг, інші професійні та адміністративні послуги та допоміжні послуги – це галузі, у яких передбачається найшвидший ріст зайнятості через незначне проникнення автоматизації до цих галузей. З таблиці на с. 21 випливає, що вже в період 2021-2025 рр. найбільше зниження зайнятості очікує європейських робітників у добувних галузях (-2%), тоді як підвищення зайнятості – у сфері послуг для бізнесу (+1,1%). У бюджетній сфері очікується зростання зайнятості у сфері охорони здоров’я через старіння населення. До речі, експерти зазначали, що явище старіння притаманне й Україні, попри певні демографічні відмінності з Євросоюзом.

4. Які працівники можуть зазнати скорочень?

Тенденції розвитку вказують на явище поляризації на ринку праці. Зростатиме попит на працівників високої кваліфікації, а також на виконавців некваліфікованих робіт, які не можуть бути замінені машинами. Тоді як серед професій «середньої кваліфікації» спостерігається повільне зростання чи навіть зменшення кількості робочих місць.

5. Яким буде вплив роботизації на робочі місця?

Теза про знищення робочих місць у великих масштабах через роботизацію не підтверджується. Однак обсяг генерування нових робочих місць у роботизованих секторах зменшиться. При цьому автори дослідження вказують, що автоматизація, скажімо, в машинобудуванні призведе до зниження кількості робочих місць. Робітники в автоматизованих секторах, ймовірно, збережуть робочі місця, але їх зарплата може впасти.

6. Чи буде подолано явище невідповідності попиту й пропозиції у сфері праці?

Вивчаючи дисбаланси на ринку праці, експерти дійшли висновку, що до 2030 року потреби економіки в робочій силі з високим рівнем кваліфікації становитимуть у ЄС близько 36,5% від загальної зайнятості. Проте всього приблизно 41% робочої сили матиме високу кваліфікацію. Отже, не всі люди з такою кваліфікацією здобудуть роботу. Відвернути такі тенденції може вжиття заходів державами із запобігання дисбалансу. Профорієнтація та визначення пріоритетів майбутніх працівників допоможе вберегти державні та особисті ресурси від марного витрачання.

7. Яким чином зміниться процес виконання роботи?

Прогнозовані структурні зміни призведуть до збільшення інтелектуальних та соціальних завдань. Відповідно спостерігатиметься зменшення обсягу фізично виснажливих завдань. Найбільш відчутно ця тенденція проявиться в країнах Східної та Центральної Європи. Цей результат прогнозується через більш швидкі прогнозовані структурні зміни в останніх державах-членах ЄС. Вважаємо, що в Україні також є широкий простір для реалізації відповідних інновацій, які зменшать потребу в ручній праці.

8. Які навички й компетенції працівників будуть цінуватися в 2030 році?

Експерти звертають увагу на такі потрібні для виконання завдань інтелектуальні й соціальні навички й компетенції:

 • Ділова грамотність – це обробка словесної ділової інформації (сюди входить читання та написання листів та фінансових звітів).
 • Продаж / переконання – це охоплює вміння донести свою думку з метою схилити до ухвалення певного рішення.
 • Обслуговування / догляд – це передбачає надання догляду тим, хто цього потребує.

Виконання відповідних завдань найменше піддається рутинізації. Від представників усіх професій вимагатиметься володіння вмінням використовувати інформаційно-телекомунікаційні технології, а ось потреба у навичках експлуатації машин знизиться.

9. Які професії стануть найбільш оплачуваними?

 • Фінансове посередництво – Корпоративний менеджер;
 • Інші види бізнес-діяльності – Корпоративний менеджер;
 • Охорона здоров’я та соціальна робота – Професіонали у галузі медицини;
 • Державне управління – Інші професіонали.

10. Які професії можуть стати найменш оплачуваними?

 • Сільське господарство – Працівники сільського господарства;
 • Виробництво одягу – Оператори машин;
 • Текстильна промисловість – Інші ремісничі робітники;
 • Працівники готелів та ресторанів – Обслуговальний персонал.

Пропонуємо ухвалювати рішення з урахуванням цих тенденцій. «Освітній портал» прагне стати вашим надійним порадником у сфері праці та занять. Остаточне рішення – за вами.

Автор – Віталій Дудін.

02.07.2020

0 відповіді на "Ким бути? 10 питань про роботу наступного десятиліття"

  Залишити повідомлення

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  Шановні користувачі, сайт працює в тестовому режимі